м.Львів
вул.Грунтова ,1
Пн-Пт: с 9-00 до 18-00
Сб-Нд: вихідний
0
0,00 грн

Ламінована фанера

  • 23 июня 2020 17:11:00

Що таке ламінована фанера

Ламінована фанера - це деревно-шарувата плита зі шпону з одностороннім або двостороннім захисно-декоративним покриттям. Як правило, ламінується березова фанера ФСФ (водостійка), готова продукція позначається абревіатурою ФОФ, ФЛФ. Для ламінування фанери використовується тонкий пластик з щільного паперу, просоченої меламінів або фенольні смолами, а також ПВХ плівка. Найпоширеніший варіант - фенольні плівка.

Технологія виробництва ламінованої фанери

Напівфабрикат для виготовлення ламінованої фанери виробляється за стандартною технологією - готується шпон, склеюється в листи, листи промазується клейовим складом і збираються в пакети. Пакети спочатку підпресовують холодним методом, потім поміщають під гарячий гідравлічний прес. Після пресування плити складають у стопки і протягом доби витримують, щоб зняти внутрішню напругу, потім сортують.

Ламінація маскує косметичні дефекти зовнішніх шарів, тому ламінувати першосортну фанеру, продукцію класу еліт не має сенсу. Але важливо, щоб поверхня під ламінацію була гладкою, без пустот, западин. Тому дефекти типу сучків, що випали, тріщин, подряпин закладають вставками шпону або замазують. Після лагодження заготовки ретельно шліфують. Різнотовщинність листів фанери для ламінування може варіюватися в діапазоні 0,6-1 мм, в залежності від товщини листа. Коли підготовка поверхні завершена, приступають безпосередньо до ламінування:

  • плити покривають клейовим складом, аналогічним складом просочення паперу;
  • ламінат на основі паперу накладають на листи фанери;
  • поміщають заготовки під прес з прогрівається плитами і латунними накладками, гладкими або рельєфними, максимум 10 хвилин піддають тиску при температурі 136 °;
  • оскільки в якості клейового складу використовуються термореактивні смоли, при нагріванні складу спочатку розм'якшується, під тиском проникає в структуру фанери, потім відбувається полімеризація, тобто зміцнення. В результаті облицювання стає єдиним цілим з основою;
  • ламіновані плити витягують з преса і охолоджують.
  • обробляють кромки ламінованих плит захисним складом - акриловою фарбою.

При ламінуванні поливинилхлоридом також застосовується комбінація високої температури і тиску, але фанера не покривається клейовим складом.

Класифікація ламінованої фанери

Ламінована фанера класифікується за низкою критеріїв:

  • за текстурою покриття - гладка (F, ГЛ) і сітчаста (W, З). ОДЕК, звіз випускають ламіновану фанеру з текстурою Гекса (рельєфний малюнок з правильних шестигранників). Також в асортименті деяких виробників зустрічається гладке покриття під фарбування (SP);
  • за забарвленням - темна (темно-коричнева або чорна), біла, кольорова;
  • за дефектами плівкового покриття, наявності покоробленості плити, здуття ламінату - 1, 2 і 3 сорти.

Ламінація може бути односторонньої і двосторонньої, однаковою текстури з обох сторін або різною. Якщо ламінація наноситься тільки з лицьового боку, вона гладка, така фанера маркується F/U. Різновиди фанери з двосторонньої ламінацією - F/F, SP/SP, F/SP, F/W. За призначенням ламіновану фанеру підрозділяють на транспортну, опалубну, меблеву, але ця класифікація не є офіційною.

Характеристики ламінованої фанери

Характеристики ламінованої фанери в певній мірі залежать від країни виробництва і від того, яким нормативним документом керується виробник - держстандартом або технічними умовами. Товщина листів ламінованої фанери може варіюватися від 4 до 40 мм, в діапазоні від 6 до 30 товщина кратна 3, також зустрічаються плити товщиною 6,5, 10, 20 мм. Стандартні розміри листів в міліметрах - 1200х2400, 1250х2500, 1220х2440, 1500х3000, 1525х3050. Технічні характеристики ламінованої фанери:

щільність, кг / м3; 680-700
вологість% 10
вміст формальдегіду на 100 г сухої маси, мг не більше 8 (клас Е1)
максимальна міцність при різних механічних впливах, МПа при сколюванні по клейовому шару (після вимочування протягом доби) 1,5
при статичному вигині 40
при розтягуванні 60

Ламінована фанера відрізняється:

  • підвищеною вологостійкістю за рахунок наявності полімерного покриття і обробки торців;
  • більш високу зносостійкість в порівнянні з необлицьованих;
  • стійкістю до дії агресивних середовищ, ультрафіолету;
  • досить високою міцністю на вигин і розтягнення;
  • декоративної привабливістю.

Застосування ламінованої фанери

Завдяки такому поєднанню характеристик і різноманітності видів ламінована фанера може застосовуватися в різних сферах. Так, водостійка фанера з гладкою, зазвичай темної, ламінуванням активно застосовується для складання знімною опалубки. Оскільки поверхня гладка, розчин до неї не пристає і після застигання бетону опалубку можна розібрати. А зносостійкість покриття і стійкість до агресивних хімічних впливів забезпечує оборотність фанери. Цей термін означає, що її можна неодноразово використовувати для опалубки, оборотність ламінованої фанери деяких брендів досягає 60 циклів.

Особлива перевага фанери з сітчастим ламінуванням - неслизька, шорстка поверхня. Тому її використовують в якості підлогового покриття в вантажному транспорті і часто називають транспортною. Також вона застосовується для виготовлення дверей вантажних фургонів, автомобільних причепів, для внутрішньої обшивки стін і створення внутрішніх перегородок в наземних транспортних засобах і катерах. Також ламінована фанера з сітчастою поверхнею підходить для облаштування неслизьких настилів і підлог в технічних, сільськогосподарських, складських приміщеннях, на навантажувальних ділянках, монтажних і ремонтних майданчиках, будівельних лісах. Використовують її і при створенні дитячих спортивних, ігрових майданчиків.

Ламінована фанера є популярним матеріалом для внутрішньої обробки приміщень, обшивки стін, стель, а також для меблевого виробництва. Можливо її застосування для виготовлення інтер'єрного декору, рекламних конструкцій, виставкового обладнання, якісної пакувальної тари, корпусів акустичних систем.

Як вибрати ламіновану фанеру

При виборі ламінованої фанери потрібно орієнтуватися на сукупність характеристик і цілі, для яких вона буде використовуватися. Але в першу чергу слід звернути увагу на виробника. В Україні ламінатом покривають березову фанеру, а щільність ламинирующей плівки не нижче 120 г / м2. У Китаї використовують менш міцну фанеру з тополі, а плівка дуже тонка. Для інтер'єрного декору, ненавантажуваних елементів меблів таку фанеру купити можна, вона дешевше. Але для опалубки вона вже не підійде, оскільки оборотність не перевищує 7 циклів. Також важлива наявність сертифікатів відповідності та пожежної безпеки.

Інші критерії вибору:

  • ламінована фанера товщиною до 9 мм підійде для виготовлення декору, сувенірної продукції, тари, внутрішніх оздоблювальних робіт, товщиною 12-18 мм може використовуватися в якості транспортної, опалубної, а понад 18 мм - в монолітному будівництві, виробництві корпусних меблів, для виготовлення дверей фургонів;
  • для створення неслизької поверхні потрібна виключно сітчаста фанера, а якщо крім протиковзких характеристик важливі естетичні, краще рельєф Гекса;
  • для опалубки потрібна гладка ламінація, а оборотність прямо пропорційна щільності плівки. На жаль, ця характеристика в описі ламінованої фанери вказується вкрай рідко. Якщо принципово важливо, щоб опалубка витримала максимальне число циклів, варто зв'язатися з заводом-виробником і уточнити це питання;
  • для опалубки, оздоблювальних робіт, виготовлення видимих ​​елементів меблів необхідна фанера 1 сорту. Для чорнових, технічних робіт (містків, лісів, настилів), невидимих ​​елементів підійде 2-3 сорт;
  • для технічних робіт колір фанери не має значення, для облицювання стін, стелі часто використовується біла ламінована фанера, для дитячих меблів, дитячих майданчиків, декору, сувенірної продукції - кольорова.

Ламінація покращує характеристики фанери

Ламінована фанера - вдосконалений різновид водостійкої фанери ФСФ. Вона знаходить застосування в будівництві та оздоблювальних роботах, суднобудуванні і автомобілебудуванні, меблевому виробництві. Коштує ламінована фанера дорожче необлицьованих, але якщо потрібен довговічний, зносостійкий, стійкий до агресивних умов матеріал, витрати на її придбання виправдані. Для створення неслизьким покриттям ламінована фанера поза конкуренцією. А як оздоблювальний матеріал вона характеризується хорошим поєднанням експлуатаційних і декоративних характеристик при відносно доступної вартості.