м.Львів
вул.Грунтова ,1
Пн-Пт: с 9-00 до 18-00
Сб-Нд: вихідний
0
0,00 грн

Сорти фанери їх застосування і маркування

  • 14 августа 2019 15:46:32

Шліфована та нешліфована фанера без декоративного покриття класифікується за сортами. В основу цієї класифікації покладено якість шпону в зовнішніх шарах, наявність дефектів (вад деревини та обробки) на поверхні фанери, їх перелік, розміри та кількість.

Які сорти фанери існують

Згідно з чинним ГОСТ, виділяють 5 сортів фанери:
  • вищий, елітний – Е, А;
  • перший – 1, I, В;
  • другий – 2, II, ВВ;
  • третій – 3, III, СР;
  • четвертий – 4, IV, С.
Елітна фанера не має дефектів, допустимі незначні зміни будови деревини.


I сорт. Зовнішній шар складається з цілісного листа шпону без латок, вставок. Забарвлення рівномірне, допустимі темні прожилки. З видимих вад деревини допустимі здорові цілісні сучки, світлі – діаметром до 15 мм, темні – до 6, а також з тріщинами до 0,5 мм. Не повинно бути розімкнутих тріщин, сучків, , що не зрослися отворів на місці сучків, що випали. Допустима кількість видимих дефектів – до 5 на м2, загальна площа змін будови деревини, кольору не повинна перевищувати 10%.


ІІ сорт. Поверхня з цілісного шматка шпону, допустимі невеликі латки, вклейки в тон основному кольору для маскування сучків, що випали й інших дефектів. Допускаються здорові сучки, світлі без регламентації розміру, темні до 20 мм, отвори в місцях сучків, що не зрослися, до 6 мм, зімкнуті та розкриті тріщини, довжина перших може досягати 200 мм, ширина других не повинна перевищувати 2 мм. Колір рівномірний, допустимі його здорові зміни на площі не більше 25%.


ІІІ сорт. Шпон на поверхні може бути як цілим, так і зрощеним, зі склеєних на ребро смуг. Допустимі численні латки, що не збігаються за кольором з основним листом, в тому числі подвійні. Допускаються сучки, світлі та цільні, здорові – без обмежень за розміром, темні з тріщиною не ширше 1,5 мм, незрощені та випавші – до 6 мм, зімкнуті та розкриті тріщини. Площа змін кольору та несправжнього ядра – до 50% від площі поверхні листа.


IV сорт. Шпон в зовнішньому шарі цілісний або зрощений, але з якісною склейкою. Допустиме латання одинарними та подвійними вставками, наявність вм'ятин і накладок, замазка дефектів до 60 мм. Кількість і розміри здорових сучків не регламентуються, допустимі також сучки, які зрослися, не зрослися, випали (діаметр отворів до 40 мм), розімкнуті тріщини шириною до 10 мм. Крім здорових змін кольору та несправжнього ядра допустимі побуріння, плями, хімічне забарвлення.


Який сорт краще вибрати

Не завжди має сенс купувати найдорожчу фанеру, слід враховувати, для яких цілей вона призначена:
  • для декоративного оздоблення під лакування прозорими та напівпрозорими покриттями – вищий, 1 сорт;
  • для чорнових робіт або фінішної обробки під фарбування, напівпрозоре покриття – 2;
  • під непрозоре фарбування, облицювання, обклеювання плівкою, для чорнових робіт – 3;
  • для виготовлення тари, упаковки, тимчасових і чорнових будівельних конструкцій – 4.

Маркування сортів в назвах

У маркуванні фанери містяться відомості про марку (вологостійкість, яка залежить від клейового складу), тип обробки поверхні, якість (сорт) лицьової та тильної поверхні (для фанери з декоративним облицюванням, ламінацією не вказується), розмірах листа в мм, класі емісії. Можливе використання цифрових або буквених позначень сорту, значення для лицьової та тильної сторони вказуються через слеш.Маркування ФСФ. B/BB. Е1 означає – фанера водостійка, лицьова сторона 1 сорту, тильна – 2, клас емісії 1 (мінімальний). Позначення ФК. II/ІІІШ2 означає вологостійку фанеру, шліфовану з двох сторін, лицьова сторона 2 сорту, тильна-3. С/ГЛ – фанера ламінована, з сітчастим покриттям з одного боку, гладким – з іншого, ГЛ/ГЛ – з двосторонньою гладкою ламінацією.

Сорт фанериЦіна за лист, грн.
вологостійка (ФК)водостійка (ФСФ)мінімальнамаксимальна
I/II 380,80860
I/IIШ2 2471305
 В/ВВ (1/2)15552457
II/III, II/IIIШ2 договірна
СР/СР (3/3) 5501311,87
III/IV 132685
СР/С (3/4) 5301147,88
IV/IV 115532
С/С (4/4) 3471190
 Ціна фанери залежить не тільки від сорту, але й від марки, наявності-відсутності шліфування, розмірів листа. Всі ці відомості можна знайти в маркуванні.